Второто издание на новия проект на ЦНСССКЦИЕ – Академия по предприемачество в земеделието се проведе между 17 и 20 септември 2024
В периода 17.09 – 20.09.2024 г. във Филиала на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в гр. Бургас, разположен в Международен конгресен център, се проведе второто издание на новия проект на ЦНСССКЦИЕ – Академия по предприемачество в земеделието. Академията е продължение на успешно провелата се през 2023 г. акселераторска програма за стартиращи предприятия в областта на селското стопанство между Китай и ЦИЕ и цели развитието на предприемаческия климат в големите български градове извън столицата.
В рамките на бургаското издание на Академия по предприемачество в земеделието 10 участника от цялата страна подготвиха и представиха разнообразни и иновативни проектни идеи на земеделска тематика.
Академията по предприемачество в земеделието беше открита от д-р Момчил Станишев, директор на ЦНСССКЦИЕ, Пламена Апостолова, представител на Бургаския филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Тодор Демирков, председател на Управителния съвет на Бургаската търговско-промишлена палата. Те подчертаха значението на подобни инициативи за подобряване на предприемаческата екосистема в Бургас и региона, както и за насърчаването на концепции и идеи, които развиват потенциала на селското стопанство.
През седмицата на Академията участниците имаха възможност да надградят своите знания и умения и да разгърнат своята проектна идея с помощта на интензивна обучителна програма. Като лектори в програмата се включиха:
Гл. ас. д-р Крум Христов, преподавател в Аграрен университет – Пловдив, който поясни на участниците някои от основните проблеми в селското стопанство – продоволствен, фермерски, енергиен и екологичен, както и икономическите концепции за разрешаването им. Д-р Христов представи особеностите на общата селскостопанска политика на ЕС и развитието й през последните десетилетия. Беше акцентирано върху различните европейски програми и проекти за подобряване качеството на храните, както и насърчаване на жизнеспособността на селските райони.
гл. ас. д-р Добри Дунчев, преподавател в Аграрен университет – Пловдив, разисква една от най-важните теми за всеки предприемач – за лидерството и управлението на екипи. Участниците разгледаха някои от най-известните примери за успешни лидери в световен мащаб и научиха кои качества определят добрия лидер. Д-р Дунчев обясни характеристиките на различните лидерските стилове и какви предимства и недостатъци произтичат от тях. Предмет на панела бяха и базови умения в мениджмънта.
Доц. д-р Костадин Коларов, директор на Институт по предприемачество към УНСС, отговори на въпроса „Quo vadis, предприемачество“ и даде на младите предприемачи много ценни съвети за успешното бизнес планиране и моделиране, обяснявайки подробно характеристиките на популярния бизнес модел Canvas и неговото приложение.
Станислав Атанасов от Цифров иновационен хъб „Тракия“ въведе участниците в две актуални теми със значение, надхвърлящо границите на предприемачеството и бизнеса – киберсигурността и развитието на изкуствения интелект (ИИ). Г-н Атанасов даде съвети за предпазване от киберпрестъпления и демонстрира програми и платформи, базирани на ИИ.
Росен Иванов от Аграрен университет – Пловдив отговори на един съществен въпрос за всички предприемачи – Why Startups Fail? Г-н Иванов обсъди актуалните тенденции в развитието на стартъпите, като подчерта, че рискът от провал в рамките на първите десет години е между 60 и 90%, взависимост от държавата. Росен Иванов представи и основите причини за провал на стартъпите – липса на капитал, недостатъчна ликвидност, последици от коронавирусната пандемия.
Представители на българския портал FININFO.BG, базиран в гр. Русе, представиха на младите предприемачи възможности за кандидатстване за финансиране на проектните предложения чрез европейски фондове и програми като Европейския фонд за гарантиране на земеделието, Европейския фонд за развитие на селските райони, програма „Хоризонт Европа“ за научни изследвания, Европейският социален фонд и програма „Единен пазар“ за заетост. Бяха разгледани и възможностите за държавна и стартова помощ за земеделци.
Гл. ас. д-р Станимир Андонов, преподавател в Технически университет – София, запозна участниците с актуалната тема за маркетингова и брандинг стратегия. Д-р Андонов обясни как младите предприемачи могат да изградат свой успешен бранд чрез съобразяване с тенденциите на пазара и предпочитанията на клиенти. Участниците имаха възможност и да създадат своя маркетинг стратегия за популяризиране на марки в сектор земеделие по модел, практикуван в Стандфордския университет.
За допълнителна подготовка на участниците ЦНСССКЦИЕ предвиди в програмата на Академията и два менторски панела, в рамките на които младите предприемачи дискутираха с менторите своите проектни концепции и получиха ценни насоки за подобряване на предложенията и адаптирането им към реалната обстановка. Участниците и менторите обсъдиха и някои значими аспекти от личността на всеки предприемач – емоционалната интелигентност и умението за работа в екип.
По време на финалния ден на Академия по предприемачество в земеделието на 20 септември участниците имаха възможност да доразработят своите проектни концепции и да ги представят в рамките на 10 минути пред тричленно жури, което след таен вот журито взе решение да определи за победител Христина Михайлова, чието проектно предложение за отглеждане на плодове и зеленчуци по метода на пермакултурния дизайн събра най-голям брой гласове.
Христина Михайлова спечели финансова награда в размер на 5000 лв., с която да изпълни своя проект.
Екипът на ЦНСССКЦИЕ изрази своята благодарност към Бургаския филиал на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за активното сътрудничество в организирането и провеждането на изданието на Академия по предприемачество в земеделието в морския град.
Коментари
Публикуване на коментар